Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.
Enea Operator przyłączyła w październiku 2023 roku przemysłowy magazyn energii do sieci niskiego napięcia w Bydgoszczy. Jego celem jest stabilizacja parametrów sieci energetycznej na obszarach o dużej liczbie odnawialnych źródeł energii. Projekt został zrealizowany w ramach międzynarodowego projektu eNeuron przez konsorcjum dwóch polskich firm: Apator i NRG Project.
System umożliwia pełną kontrolę nad procesami, dzięki którym można zapewnić optymalne wykorzystywanie lokalnej energii pochodzącej z OZE oraz bilansowanie energetyczne wszystkich mediów, co przekłada się na niższy koszt energii u odbiorcy końcowego. Rozwiązanie powstało przy współpracy Wodociągów Słupsk (lidera i koordynatora Klastra Słupskiego) oraz firmy Apator. Jest to pierwsze tego typu oprogramowanie dla lokalnego rynku energii.
Magazyn energii to wspólny pilotażowy projekt firm Tauron Dystrybucja SA, Apator SA, oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został zainstalowany w Ochotnicy Dolnej (woj. małopolskie), będącej także partnerem projektu, w gminie, która od lat prowadzi działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego poprzez wzrost udziału OZE.
Zautomatyzowane maszyny i linie produkcyjne to coraz częstszy widok w firmach produkcyjnych. Na nowoczesne rozwiązania stawiają centra produkcyjne każdej branży. W Grupie Apator dział Robotyzacji i Automatyzacji odpowiada za wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w głównych centrach produkcyjnych: w Ostaszewie, Tczewie oraz w najnowszej fabryce, w Jaryszkach k. Poznania.
W zakresie wykorzytania oprogramowania do nadzoru farm fotowoltaicznych podjęliśmy współpracę z Energy Trade Solutions. Główny obszar działania naszego partnera to przede wszystkim kompleksowa usługa eksploatacyjna farm PV, która została wzbogacona o instalację naszego cyfrowego systemu nadzoru OZE - oprogramowania EKTIN.
System do sterowania i nadzoru farm fotowoltaicznymi – EKTIN PV został wdrożony na dwóch farmach w miejscowości Susz (woj. warmińsko-mazurskie).
Projekt obejmował automatyzację linii SN i stacji SN/nn. Realizacja polegała na wdrożeniu zdalnego sterowania i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, a także modernizację i przebudowę linii i stacji SN i nn. Rozwiązanie zostało wdrożone na terenie ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Bydgoszcz.